49141 odwiedzin
 
 
Przez 6 dni brzmiał Chopin i Bach

 Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu za nami.

W dniach 15 – 20 października na scenach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki tradycyjnie rozbrzmiewały melodie dwóch kompozytorów Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha.

W dwóch pierwszych dniach konkursu na scenie sochaczewskiej Szkoły Muzycznej ze swoimi recitalami wystąpiło znakomite międzynarodowe Jury Festiwalu: w sobotę 15 października wystąpili: prof. Jan Kadłubiski oraz Micèal O'Rourke   z Irlandii, zaś w niedzielę 16 października: Dorian Leljak - Serbia/Chorwacja i Murray McLachlan z Wielkiej Brytanii.

Koncerty odbywające się pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew – Piotra Osieckiego, były wstępem do rywalizacji 72 młodych, utalentowanych pianistów z Polski i zagranicy, których przesłuchania odbywały się przez następne trzy dni. Spośród nich Jury XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu pod przewodnictwem prof. Jana Kadłubiskiego postanowiło w dniu 19.11.2013 r. podczas uroczystej gali nagrodzić następujące osoby:

 

w I zakresie repertuarowym

-       Nagrodę Burmistrza Miasta Sochaczew – Piotra Osieckiego otrzymała Natalia Anchim z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia
w  Płocku (nauczyciel: Krystyna Tytman)

-      Nagroda Przewodniczącej Rady Miejskiej – Jolanty Gonty przypadła Annie Głosek z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 5 im Henryka Wieniawskiego w  Warszawie (nauczyciel: Jolanta Ptasińska)

-      Nagroda Wójta Gminy Sochaczew – Mirosława Orlińskiego trafiła do Kingi Małeckiej z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie filia w Łęczycy (nauczyciel: Aleksandra Nowak – Zakrzewska)

-      Konstancja Rempała z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie (nauczyciel: Beata Ludwicka) otrzymała Nagrodę Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Adama Orlińskiego

-      Poloneza As-dur F. Chopina najlepiej wykonał Adam Zakrzewski
z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 5 im Henryka Wieniawskiego w  Warszawie (nauczyciel: Jolanta Ptasińska)
Otrzymał on Nagrodę finansową Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Adama Orlińskiego

 

w II zakresie repertuarowym

-      Stypendium Starosty Powiatu Sochaczewskiego – Tadeusza Korysia otrzymała uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie - Oliwia Adamczyk (nauczyciel: Agnieszka Domańska)

-      Carmen Ferreira z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (nauczyciel: Bożena Pawlina) otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Nowa Sucha – Macieja Mońki

-      Nagroda Wójt Gminy Młodzieszyn – Joanny Szymańskiej trafiła do  Callum Hilton z Chetham’s  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Susan Bettaney)

-      Jan Hozakowski z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie (nauczyciel: Maria Szalecka – Rosołowska) otrzymał Nagrodę Wójta Gminy Iłów – Romana Kujawy

-      Gizem Kardal z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia  nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (nauczyciel: Katarzyna Mościcka) otrzymała obraz olejny ufundowany przez Barbarę Jachimowicz – sochaczewską artystkę, malarza

-      Michał Korzeniewski z Chetham’s  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Masa Tayama) otrzymał nagrodę od sklepu „Dawis-Bis” – p. Katarzyny Dobrowolskiej

-      Nagroda Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Macieja Małeckiego przypadła Julii Kucharskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim (nauczyciel: Beata Grabalska – Dukaczewska)

-      Nagroda przypadła również Piotrowi Orlow z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu (nauczyciel: Maria Serafin), który najlepiej wykonał Fugę a-moll F. Chopina.  Otzrymał Nagrodę Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Macieja Małeckiego

-      Wojciech Smierzchalski z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego (nauczyciel: Krystyna Filipowska) otrzymał Nagrodę Wójta Gminy Teresin – Marka Olechowskiego

   w III zakresie repertuarowym nagrody finansowe z Centrum Edukacji Artystycznej otrzymali:

-      Piotr Alexewicz z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (nauczyciel: Paweł Zawadzki)

-      Klara Baś z Prywatnej  Szkoły Muzycznej II stopnia w Sulejówku (nauczyciel: Krzysztof  Rynkiewicz)

-      Geordie Campbell z Chetham’s  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Simon Bottomley)

-      Nicole Kiełbasiewicz z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (nauczyciel: Helena Furmanowicz – Kurzyńska)

-      Karol Lewandowski z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (nauczyciel: Krzysztof  Rynkiewicz)

-      Karol Sawicki z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (nauczyciel: Krzysztof  Rynkiewicz)

-      Kamil  Zacharczuk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie (nauczyciel: Maria Poradowska-Orlewicz)

-      Michał Ziajski z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka  Wieniawskiego w Łodzi (nauczyciel: Elżbieta Makowska)

 

        w IV zakresie repertuarowy nagrody przypadły:

-      Jackie Campbell z Chetham’s  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Simon Bottomley) - Nagroda Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Macieja Małeckiego

-      Juliuszowi Goniarskiemu z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie (nauczyciel: Maria Rzepecka) - Nagroda Krzysztofa Wasilewskiego

-      Wojciechowi Kruczkowi z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (nauczyciel: Joanna Ławrynowicz-Just) – otrzymał on Stypendium Powiatowej Izby Gospodarczej oraz Nagrodę Specjalną ufundowaną przez WPTA – udział w World Piano Conference w Serbii

-      Łukasz Niemancewicz z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku (nauczyciel: Leszek Kot) otrzymał Nagrody Wójta Gminy Brochów – Andrzeja Fijołka i Specjalną, ufundowaną przez WPTA – udział w World Piano Conference w Serbii

-      Simon Passmore z Royal Northern College of Music in Manchester (nauczyciel: Murray McLachlan) otrzymał Nagrodę Wójta Gminy Rybno – Grzegorza Kropiaka i  Nagrodę Specjalną ufundowaną przez WPTA – udział w World Piano Conference w Serbii

          Po wręczeniu dyplomów oraz nagród najlepsi uczestnicy festiwalu zaprezentowali swoje umiejętności przed szerszą publicznością, zgromadzoną w tym dniu w sali Szkoły Muzycznej, wykonując po jednym utworze z przygotowanego na konkurs repertuaru. Również następnego dnia, w tej samej formie odbyły się dwa koncerty Laureatów, tym razem w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki podczas którego także nie zabrakło widowni lubiącej muzykę Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha.

 

Jako organizatorzy XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu chcielibyśmy podziękować Osobom i Instytucjom, które wsparły tegoroczną XXI edycję Festiwalu, a są nimi:

•         Poseł na Sejm RP – Maciej Małecki

•         Centrum Edukacji Artystycznej

•         Radny Województwa Mazowieckiego – Adam Orliński

•         Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – Aleksandra Kielan

•         Starosta Powiatu Sochaczewskiego – Tadeusz Koryś

•         Burmistrz Miasta Sochaczew – Piotr Osiecki

•         Przewodnicząca Rady Miejskiej – Jolanta Gonta

•         Powiatowa Izba Gospodarcza

•         Wójt Gminy Brochów – Andrzej Fijołek

•         Wójt Gminy Sochaczew – Mirosław Orliński

•         Wójt Gminy Młodzieszyn – Joanna Szymańska

•         Wójt Gminy Nowa Sucha – Maciej Mońka

•         Wójt Gminy Teresin – Marek Olechowski

•         Wójt Gminy Iłów – Roman Kujawa

•         Wójt Gminy Rybno – Grzegorz Kropiak

•         Mars Polska Sp. z o.o.

•         Hotel „Chopin” – Maryla i Jacek Pliszka

•         Restauracja „Kameralna” – Katarzyna i Maciej Brażuk

•         „Dawis Bis” – Katarzyna Dobrowolska

•         Stowarzyszenie Przyjaciół PSM I i II stopnia w Sochaczewie

•         Krzysztof Wasilewski

•         Barbara Jachimowicz

•         Tadeusz Przywoźny

 

Szczególne podziękowania Organizatorzy kierują do Samorządu Miejskiego oraz Centrum Edukacji Artystycznej za wsparcie finansowe naszego Festiwalu.

 

A A A
21-11-2013
godz.11:27
 
 
kategorie wiadomości
najnowsze informacje
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje z portalu.



wypisz się    zapisz się >>
 
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość