NA WALENTYNKI "Magia kwiatów" Edwarda Warownego

Walentynki  jak każdemu wiadomo to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem zachodnim (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) jest wysyłanie listów miłosnych oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami. Święto może niepolskie, ale każda przecież okazja jest dobra, by spędzić miło czas w Miejskim Ośrodku Kultury i obdarować siebie i bliskich magicznymi chwilami.

Mając zatem na uwadze miłośników sztuki, zakochanych, jak i przysłowiowych "singli" wraz z fotografikiem Edwardem Warownym i kuratorem Galerii "TRAKT" Przemko Stachowskim przygotowaliśmy dla Państwa unikatowy wieczór w kawiarnianym stylu. Wieczór pełen romantycznej magii kwiatów utrwalonych okiem i obiektywem znanego fotografika z Warszawy Edwarda Warownego oraz pełen największych przebojów lirycznych w wydaniu zwycięzcy I edycji Projektu "Sochaczew Rozśpiewany" - Roberta Święckiego. Wszystkim gościom do stolika zaserwujemy też lampkę wina i słodkości przygotowane na tę okazję przez samego Edwarda Warownego.

Sam o sobie, swojej fotografii oraz wystawie "Magia kwiatów" artysta mówi tak:

Fotografia pasjonuje mnie od 57 lat. Najbardziej lubię portret i reportaż. W czasach studenckich brałem udział w rożnych wystawach fotograficznych. W tym czasie zajmowałem się samodzielną obróbką filmów i fotografii czarno-białych. Podobnie  jak po rozpoczęciu pracy zawodowej, będąc członkiem przyzakładowej grupy fotograficznej. Wykonywałem fotoreportaże dla miejscowej gazety „Glos Chodakowa”. W 2001 roku otrzymałem wyróżnienie w konkursie fotograficznym w Piasecznie. W tym samym roku − również wyróżnienie w konkursie Foto-Lato organizowanym przez Magazyn Fotograficzny. Jestem aktywnym członkiem klubu fotograficznego f8 działającego przy Konstancińskim Domu Kultury. Uczestniczyłem we wszystkich wystawach zbiorowych klubu. W 2005 roku pokazałem pierwszą wystawę indywidualną zatytułowaną „Portretomania” w KDK Konstancin i w warszawskiej Galerii Abakus. W międzyczasie prezentowałem następne wystawy indywidualne. Były to ”Portrety w starym stylu”, „Uśmiech kobiety” i „Holandia”.

Patrząc przez obiektyw, na ludzi nie wymyślam wyszukanych póz, nie przestawiam ich z miejsca na miejsce. Chcę, aby byli autentyczni. Staram się zajrzeć do ich duszy. Niestety, jej fotografowanie nie jest możliwe, fotografuję więc rzeczywistość. Nie lubię robić zdjęć  ładnych, staram się robić zdjęcia ciekawe.

Ludzi, zwłaszcza kobiety, fotografuję od zawsze. Ale miłości do roślin, w tym kwiatów, które są głównymi bohaterami mojej kolejnej wystawy, nauczyła mnie żona, której wielką namiętnością był nasz ogród.

„Magia kwiatów” pokazuje moją fascynację naturą, jest zaproszeniem do odwiedzin świata kolorów, którymi tętni. Mam nadzieję, że patrząc na moje zdjęcia odkryjecie to, co mnie wydało się godne uwagi. Każdy kwiat jest wyjątkowy, każdy zdaje się rozmawiać z nami innym językiem, każdy wywołuje inne emocje. W jednym znajdziemy spokój, drugi tchnie w nas energię, trzeci zarazi melancholią. Pozwólcie przemówić „Magii kwiatów”.

Sami mieliśmy okazję poddać się tej magii podczas Wernisażu "Magii Kwiatów", która odbyła się nie tak dawno na Starym Rynku w Warszawie. Fotografie jak i sama postać Edwarda Warownego zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Cudowny, ciepły człowiek - artysta z duszą - dostrzegający piękno tam, gdzie wydawałoby się go nie ma. Fotografie Edwarda Warownego żyją, urzekają... nie ma lepszego upominku na ten dzień!

14 lutego - Walentynki - godz. 17.00

Galeria "TRAKT" MOK filia Chodaków

zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!

Anna Sobkowicz

03.02.2014