I część wakacyjnej przygody z MOK-iem za nami

Od dwóch tygodni mamy długo wyczekiwane przez uczniów WAKACJE. Z tej okazji mnóstwo czasu wolnego i wiele okazji do zorganizowania aktywnego wypoczynku. Podobnie jak w latach poprzednich Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie zaproponował dzieciom i młodzieży wiele atrakcji podczas „Lata w mieście”. Tegoroczny program ośrodka kultury przy ul. Żeromskiego 8 realizowany był w terminie 30.06 – 11.07.2014 r. Nad 48-osobową grupą podopiecznych czuwała pani Dyrektor Halina Pędziejewska, wspaniała kadra instruktorska w składzie: Beata Oziemblewska (estrada), Barbara Jachimowicz (plastyk), Ewelina Rożnowska (taniec), Dawid Żakowski (teatr), Ewelina Wójcicka, a także pozostali pracownicy MOK-u.

W tym roku skupiliśmy się na aktywnej formie wypoczynku, zwłaszcza, że pogoda nam ku temu sprzyjała. Na bogaty i barwny program akcji składały się m.in. wyjścia na basen „Orka”, wizyta w radio „FAMA”, w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie oraz wycieczki do „Parku Linowego Warszawa”, czy do gospodarstwa agroturystycznego „Jeziorany”. Odbywały się także zajęcia w grupach na świeżym powietrzu w ogródku jordanowskim oraz na terenie placu zabaw Miejskiego Przedszkola nr 3. Oczywiście wśród męskiej części toczyły się przede wszystkim rozgrywki w piłce nożnej, zaś dziewczynki bawiły się bombami wodnymi, korzystały z urządzeń znajdujących się w ogródku oraz układały wymyślne fryzury. Warto także wspomnieć o relaksie przy dobrym filmie w mini kinie, a w przerwach między zajęciami na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Podczas wizyty w gospodarstwie agroturystycznym „Jeziorany” państwa Zborowskich zarówno Ci najmłodsi jak i ci starsi mogli wyszaleć się do woli na świeżym powietrzu. Chłopcy od razu zajęli boisko do piłki nożnej, na którym rozegrali kilka emocjonujących meczy. Reszta uczestników grała w siatkówkę, koszykówkę albo spędzała czas na zabawie w kalambury lub, tak jak w przypadku dziewczynek, wiciu wianków z polnych kwiatów. Po wyczerpujących zabawach, zaostrzony apetyt dzieci „ugaszony” pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Wielką radość sprawiały dzieciom wyjścia na basen „Orka”, który odwiedziliśmy czterokrotnie. Zabawa w małym basenie, zjazdy ze zjeżdżalni, rywalizacja w dużym basenie albo relaks w jakuzzi to atrakcje, z których dzieci chętnie korzystały.

Ponieważ „Akcja Lato” miała mieć charakter nie tylko rozrywkowy, wybraliśmy się z dziećmi do sochaczewskiej Straży Pożarnej. Na miejscu zapoznaliśmy się z pracą strażaków i wyposażeniem samochodu bojowego. Młodzi obywatele Sochaczewa mogli dowiedzieć się również jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Ochotnicy byli bandażowani, mieli zakładane kołnierze ortopedyczne. Wyjątkową atrakcją była możliwość ochłodzenia się w bardzo upalny dzień za pomocą „sikawki” strażackiej, w dodatku obsługiwanej przez każde chętne dziecko.

Równie interesująca była wizyta w lokalnej rozgłośni „Radio Fama”, w czasie której nasze dzieci poznały tajniki pracy dziennikarza radiowego i na własnej skórze mogły doświadczyć tego rzemiosła. Poszło im całkiem nieźle, zwłaszcza podczas wejścia „na żywo” J.

Ostatniego dnia wybraliśmy się  na wycieczkę do Parku Linowego Warszawa. Tam na naszą grupę czekali instruktorzy, którzy podzielili dzieci według wieku i wzrostu na dwie grupy. Następnie przyszli wspinacze zostali ubrani w specjalną uprząż i kaski. Następnie odbyło się szkolenie teoretyczne i praktyczne na trasie treningowej, podczas której wszyscy musieli zrozumieć o co chodzi. Po szkoleniu wszyscy udali się na wyznaczone trasy. Przez ponad dwie godziny wycieczkowicze wielokrotnie pokonywali trasę dla dzieci, a ci starsi bardziej odważni i wysportowani zmagali się z trasą średnią. Szlaki położone były wśród drzew, a ich przejście wymagało dużej koncentracji i wysiłku fizycznego. Prawie wszyscy pokonali wybrane trasy.  Po dużej dawce adrenaliny, udaliśmy się w drogę powrotną oczywiście nie zapominając o wizycie w McDonald's, który jest nieodzowną atrakcją każdej wycieczki.

W ten sposób zakończyliśmy dwutygodniową przygodę, ale już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach, które wznowione zostaną we wrześniu.

Serdecznie dziękujemy: władzom miasta za dofinansowanie naszych letnich spotkań -  Burmistrzowi miasta Sochaczew p. Piotrowi Osieckiemu oraz Radzie Miasta za otrzymane fundusze, pływalni „ORKA” w Sochaczewie, państwu Zborowskim za udostępnienie terenu gospodarstwa agroturystycznego „Jeziorany” w Kożuszkach Parcel, oraz pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 za udostępnienie terenu placu zabaw, a także Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie i lokalnej rozgłośni radiowej „RADIO FAMA” za miłe nas przyjęcie.

MOK, ul. Żeromskiego 8

14.07.2014