przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
146836 odwiedzin

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu

A A A

W roku 1993 wśród instruktorów Miejskiego Ośrodka Kultury zrodził się pomysł zorganizowania imprezy, z uwagi na bliskość Żelazowej Woli, która przybliżałaby mieszkańcom naszego miasta i regionu muzykę Wielkiego Polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Przesłuchania te organizowane są wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I i II Stopnia w Sochaczewie, która zapewnia uczestnikom odpowiednie zaplecze (lokal, instrumentu) oraz kadrę pedagogiczną.

W pierwszych dwóch latach przegląd ten nosił nazwę „Wojewódzkie Przesłuchania Chopinowskie”, jednak ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy postanowili zaprosić do udziału przedstawicieli sąsiednich województw i zmienili nazwę na „Mazowieckie Przesłuchania Chopinowskie”

Z roku na rok konkurs ten nabierał coraz większego rozmachu, ciesząc się większym zainteresowaniem utalentowanych młodych pianistów szkół muzycznych nie tylko z Mazowsza. Dlatego też postanowiono od 2007 roku rozszerzyć zasięg na międzynarodowy. Obecnie na festiwal przyjeżdżają pianiści z takich państw jak: Tajlandia, Włochy, Austria, Anglia. Wykonawców ocenia międzynarodowe Jury składające się z wybitnych pedagogów Akademii i Szkół Muzycznych w kraju i zagranicą.

W czasie Koncertów Laureatów wręczane są nagrody i wyróżnienia , najwybitniejsi młodzi artyści otrzymują roczne stypendium, dodatkową atrakcją dla nagrodzonych jest możliwość koncertowania w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim na Mazowszu  od kilku lat sprawują: Wojewoda Mazowiecki, Burmistrz Miasta Sochaczew, oraz Starosta Powiatu Sochaczewskiego.
Festiwal jest dofinansowywany ze środków Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu MKiDN "Fryderyk Chopin".

kontakt